Reportāža no salmu māju būvniecības semināra Igaunijā

No 8. līdz 12. oktobrim Igaunijā notika Baltijas salmu māju būvniecībasteam.jpg seminārs jeb darbseminārs (workshop), kurš pulcēja gandrīz 20 dalībniekus. Pasākums notika Esnas muižas apkārtnē (16 km no Paides). Semināra iniciatore bija Edita Milutiene no Lietuvas, tas tika organizēts sadarbībā ar Igaunijas partneriem un semināra dalībniekiem, un to vadīja salmu māju būvniecības speciālists Lars Kellers no Dānijas.

Pirmajā pasākuma dienā katras valsts delegācija prezentēja pārskatu par savas valsts salmu būvēm. Igaunijā un Lietuvā šādu ēku skaits jau ir virs 10, taču Latvijā pagaidām vismazākais – apzinātas ir 6 ēkas, gan pabeigtas, gan tādas, kas vēl tikai projekta stadijā.
Tā kā puse dalībnieku nekad iepriekš nebija būvējuši salmu mājas, darbsemināra sākumā tika pasniegtas teorētiskās lekcijas par salmu būvniecības tehnoloģijām. Izrādās, ka pastāv triju veidu salmu būvju konstrukcijas – karkasa, slodzi nesošās un hibrīda jeb apvienotā, kur slodze tiek dalīta – daļu nes karkass, daļu sienas. Igaunijas darbsemināra mērķis bija padziļināti iepazīstināt klātesošos tieši ar slodzi nesošo sienu tehnoloģiju, kura pagaidām nav tik populāra kā karkasa sienu tehnoloģija, taču Dānijā tiek veiksmīgi izmantota vienstāva dzīvojamo māju būvniecībā. Arī Igaunijā jau ir uzbūvēta viena šī tipa ēka. Salīdzinot ar karkasa tehnoloģiju, par priekšrocību var uzskatīt lielāku sienu monolītumu, kas uzlabo siltumtehniskās īpašības, un ietaupījumu uz karkasa kokmateriālu rēķina. Arī par ēkas drošību nav jāuztraucas, jo slodzi nes spēcīgi sapresētās salmu ķīpas ar apmetuma pārklājumu, kas pasargā arī no mitruma un uguns ietekmes.
Praktiskajam darbam bija paredzētas tikai trīs dienas, kas bija nedaudz par maz, lai uzbūvētu 10m2 lielo “meditācijas namiņu” ar hibrīd tehnoloģijas paņēmienu. Pamatu laukums 25 m2 bija jau sagatavots iepriekš. Būvlaukuma malā atradās diezgan liela salmu ķīpu kaudze, kas, jāatzīst, bija diezgan sliktā stāvoklī, jo ķīpas bija 4 gadus vecas un diezgan vāji sakompresētas, tāpēc bija jāpieliek lielas pūles lai ķīpas saspiestu stingrāk, pārsietu un pārvietotu. Darbus apgrūtināja arī tas, ka mājiņai nebija sagatavots projekts un saimnieka idejas darbu gaitā mainījās. Un arī laikapstākļi mūs nelutināja – pārsvarā gaiss bija auksts, vējains un periodiski lija lietus, kas ir īpaši nevēlams faktors darbos ar salmiem. Tomēr tas mūsu entuziasmu nespēja graut un trijās dienās paguvām uzbūvēt pamatu plātni, sienu augšējo un apakšējo plātni, salikt pašas sienas, sagatavot vietas logiem un durvīm un saskrūvēt kopnes “zaļajam jumtam”. Māja tika pārsegta ar brezentu, jo nepietika laika, lai uzklātu ārējā apmetuma kārtu, kas ir nepieciešams, lai ēka varētu pārziemot.
Pēdējā dienā devāmies uz Peipusa ezera piekrastes Nina ciemu aplūkot arhitekta Rene Valner projektētās un būvētās četras salmu mājas – ekonomiskas un futūristiskas. Ekotūristu vidū šīs ēkas ir diezgan iecienītas, jo vienlaikus tās ir arī komfortablas kempinga mājiņas, kurām elektrību nodrošina blakus uzstādītā vēja elektrostacija.
Mājupceļā tika aplūkota arī kāda visai tradicionālā veidā būvēta karkasa salmu vasarnīca, kas atrodas apdzīvotā vietā Kooraste.
Seminārs ir pagājis, un tā dalībnieki ir ieguvuši lielu zināšanu un pieredzes bagāžu, lai veicinātu salmu māju būvniecību savās valstīs. Pēc semināra tika arī izveidota interneta vēstuļu liste, lai domubiedri Baltijas valstīs varētu regulāri dalīties informācijā un zināšanās par salmu māju būvniecību, kā arī ziņot par līdzīga veida pasākumiem Latvijā, Lietuvā vai Igaunijā.

3 Comments Add yours

  1. Krī saka:

    Un kad varētu būt nākamais tāda veida pasākums ?

  2. Arturo saka:

    Visticamāk, ka nākamajā pavasarī, jo tagad jau snieg sniegs un salmu mājas šādos apstākļos vairs nav vēlams būvēt.

  3. Ilze saka:

    sveiciens visiem, arii es gribetu uzzinat par salmu maju buvniecibu! 🙂 Kad varetu but tuvakais seminars – macibas vai vel kaut kas lidzigs?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s