Triece

Par trieci sauc ūdens sūkni. Tas darbojas bez elektrības vai citādas mākslīgas enerģijas pievadīšanas. Izmantojot fizikas likumus, var panākt, ka ūdens pats daļu sevis paceļ lielākā augstumā.b-l-raw-pump-ar-skaidrojumiem.jpg

Trieces pamatā ir ūdens svārstības. Ūdens pa taisnu cauruli tek lejup, ārā pa izplūdes vārstu. Tecēšanas ātrumam pieaugot, tas pats aizspiež ciet izplūdes vārstu. Inerces rezultātā caurules apakšgalā rodas spiediens un daļa ūdens tiek iedzīta aiz otra vārsta. Kā bumbiņa atlecot pret sienu, tā ūdens atduras pret jau paceltā ūdens staba spiedienu un dodas atpakaļ. Spiediens samazinās, izplūdes vārsts atveras un ūdens atkal sāk tecējumu lejup.

Nebaidieties, mūžīgais dzinējs tas nav, sistēmā ir zudumi. Ūdens iztek pa izplūdes vārstu. Tikai daļa ūdens tiek pacelta uz augšu.

Te ir saites sīkākai informācijai:
http://chsr.squarespace.com/storage/documents/rampumpreprise.pdf
http://www.theramcompany.com/pumpvol.html

„Esmu pasūtījis un arī saņēmis trieci no ASV, Teksasas štata. Esmu to samontējis, gan aplūkojis video advertising no USA, tam vīram šī pati triece nes ūdeni ap 600l dienā uz māju (boileri), kas atrodas vismaz 200m attālumā no nelielas upītes, pie tam krietni vien kalnup. Tātad adrese ir: B&L Associated Industries 2846 CR 2206 Rusk, Texas 75785. Ja mēs ieejam mājas lapās ar vārdiem “Hydraulic Ram” (latviski-triece, jebšu hidraulisks uzsitiens, kā kuram tīk), atveras visai daudz par triecēm gan Eiropā, gan arī aiz okeāna. Tomēr jāsaka, ka vislētākās patiesi ir USA trieces, jo , piemēram , pati vienkāršākā britu triece no čuguna maksā , sākot no 1105 mārciņām, toties USA ražojums, kaut arī pasniegts plastmasā, ir krietni vien lētāks, ar visu piegādi uz Dānijas Karaļvalsti, kur šobrīd atrodos valsts dienestā, maksā 300 USD, un kvalitāte , manuprāt ir pat ļoti OK. Protams , ir jāpiepērk klāt gan ienākošā caurule (3-5m), gan uz māju aizejošā (tik, cik vajag), bet pati ierīce ir 1:1 ar to , ko demonstrēja kāds vīrs, kas dzīvo tālu vien no tā, ko mēs šobrīd definējam par civilizāciju. Degu nepacietībā to uzstādīt savā īpašumā!”

„Tiem kam ir upītes vai caurtekoši dīķi-dzirnavu dīķi vismaz ar 1m kritumu. Triece nozīmē lielu ekonomiju-saimniecībā vajag daudz ūdens.Un vēl tā ir strūklaka. Nezinu kā Jums, bet man tas ir kas īpašs…. Un seklā siltā ūdenī spēlējas bērni.”

 

Trīs 1″ pumpju un divu netīrumu filtru iegāde man izmaksāja 318Ls. Pirkumam vajag īstu kredītkarti, electron versijas neder. Piegādi viņi rēķina atsevišķi, balstoties uz e-pasta saraksti, web formās tā ir nepareiza un tas ir normāli. Piegāde uz Latviju izmaksā 119.23USD. Vēl jārēķinās ar muitas izdevumiem un PVN. Tātad kopā:
318Ls Pumpis + piegāde
9Ls Ievedmuita
47Ls PVN

Rezultāts ir kaste ar trim pumpjiem mājās. Darināti tie ir no tādas keramikveidīgas plastmasas. Izskatās tieši tāpat kā zīmējumā. Viss ir izjaucams. Vienkāršs kā cirvis. Domāju, ja kas notiks, viss ir sataisāms tepat saviem spēkiem.

Tagad stāv priekšā uzstādīšana. Jāiegādājas ienākošā caurule. Tai jābūt stingra materiāla un taisnai. Tik pat resnai kā ieejošais caurums vai resnākai. Izejošais caurums ir mazāks, tur var likt parastu dārza laistāmo šļūteni. Tā jāpaceļ pietiekamā augstumā – apmēram desmit reižu augstāk kā ienākošais augstums. Kad viss samontēts, var sākt darbināt. Jāsalāgo augstumi, lai viss darbojas. Un tikai tad drīkst rakt zemē caurules. Vēl būtiski – nekādu gaisa burbuļu caurulēs. Visa instrukcija ir pilna ar brīdinājumiem par tiem. Visas problēmas, kādēļ kaut kas nestrādā vai slikti strādā, ir gaisa burbuļu dēļ.

2012. gada janvārī uzzināju labu ziņu, ar kuru vēlos padalīties. Latvijā sāk izgatavot trieces. Pamatīgas, no metāla, kā redzams attēlā. Vīri ir nopietni un gatavi strādāt pie pilna ūdensapgādes risinājuma, kura pamatā ir triece – sākot ar dambi un beidzot ar krānu. Kontakti: 29413023 Juris.

Meklējot internetā, kā to dara citi, atradu daudz ko. Paši labākie video:
http://www.youtube.com/watch?v=5pJ-2Dh0EuA&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=4y_WWxWdn5A&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=h-cGi1rF6yQ&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=woC1_1-q1lo&feature=relmfu

Principā lieta vienkārša. Ir taisna caurule, divi vārsti un gaisa pūslis. Pārējās sastāvdaļas – filtri, krāni, manometri – nav obligāti. Lielām jaudām, protams, nepieciešams liels dzels pumpis. Nelieliem apjomiem pietiek ar lētu, pašsaliktu vai pašizgatavotu izstrādājumu. Tos var likt paralēli tik daudz, cik pietiek cauri tekošā ūdens. Tur nav nekā šausmīgi gudra, ar izdomu un entuziasmu tas ir izdarāms.

Kārlis Šulcs

11 Comments Add yours

 1. dainis ladigs saka:

  gribetu redzet vai vairak zinat trieci

 2. Aigars saka:

  Bija reiz dabā redzamas Gaujas un tās pieteku krastos. Piemēram ejot gar Ligates upīti pirms Līgatnes papīrfabrikas, vai Gar Amatas (Amadas) krastu lejpus Kārļiem. Uzmanīgi ieklausoties dzirdam – monotonu pukšķēšanu – darbojas vārsts. Tas notika vēl pagājušajā gadsimta…80,jos gados.
  Ir bijis arī nekvalitatīvs teksts VidesVēstīs.

 3. Jazeps saka:

  vītnes šļaukas sūkni arī vērts apskatīt:

  (waterwheel pump)

 4. Jazeps saka:

  oi, es atvainojos par spamošanu,
  trieces pirkšana ļoti jauka lieta, bet ja gribam būt ekoloģiski – triece principā ir gana vienkārša ierīce, lai to izgatavotu pašrocīgi, pat pašgatavot var vienvirziena vārstus, uttt. bet vajag upīti ar straumi.

  nez, kāds ir izgudrojis arī veidu kā no lēni tekošas straumes kaut ko izvilināt? piemēram Lielupe.

  PS – Victor Schauberger – viņa pētijumus ir vērts palasīt, izcils dabas pētnieks, ģēnijs.

 5. hm saka:

  mums mājas triece ar ūdeni apgādā jau no 1924. gada…ūdens ieguves vieta ir no maza avota un ūdeni uzpumpē lielā kalnā. Mājas bēniņos ierīkots baseins, no kura aiziet uz visu sistēmu.Kad baseins pilns, iet uz pārteci. Nelielai saimniecībai pilnībā pietiek. Vienīgais trūkums ir tas, ka mēdz nodilt vārsti, bet tas viss labojams… 🙂

  1. martins saka:

   Interese kada veida es varu iegadat so unikalo ierici. Man gribetos pasam redzet ka tads mehanisms strada. Ja dzivojat Latvija vai nedalitos pieredze un paraditu ka tas notiek dzive. Nepacietigi gaidisu Jusu atbildi.Martins

  2. harijs saka:

   Labdien! Mūs ļoti interese triece darbībā Vai pie Jums var atbraukt apskatīties? Ar cieņu, Harijs

 6. davisnt saka:

  Par triecēm ir rakstīts arī Wikipēdijā:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Hydraulic_ram
  Sadaļa “External links” ir saites uz citiem rakstiem un video par triecēm.

 7. Andris saka:

  Labdien. Kā ir veicies ar ūdens trieces uzstādīšanu. Man ar ļoti tas intresē . Kā var tūvāk sakontaktēties , gan par trieces iegādi , gan uzstādīšanu. Mans e-pasts alvikis@inbox.lv
  Ar cieņu Andris

 8. karliss saka:

  Latvijā izgatavo trieces! Tas ir pirmais jaunums kopš raksta tapšanas 2007. gadā.
  Otrs jaunums – manis iegādātajām plastmasas triecēm pietiek ar mazu augstumu starpību – apmēram pusmetru. Ūdeni spēj pacelt vismaz 5m augstumā un diennaktī spēj piepildīt vienu kubikmetru lielu toveri.
  Ar cieņu,
  Kārlis Šulcs

 9. Ints saka:

  Ja kādam interesē iegādāties trieci, dodiet ziņu – intsn@inbox.lv. Iespējams varēšu palīdzēt ar pašu iekārtu un konsultāciju par uzstādīšanu.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s