Ekociemats “Zaķis un citi zvēri”

Zaķis un citi zvēri teritorijas ziņā ir otrais lielākais ekociemats Latvijā. Tomēr no 65 ha lielās platības, 40 ha aizņem meži, tāpēc pašlaik paredzēts, ka ekociematā dzīvos ne vairāk par 9 ģimenēm. Plānojums iecerēts pēc iespējas dabiskāks – meži mīsies ar pļavām un mājas netiks iežogotas. Šobrīd teritorijā atrodas trīs mājas, kā arī ir gatavs skiču projekts kopienas ēkai – amatniecības un novadpētniecības centram.

Ekociemata Zaķis un citi zvēri darbība ir saistīta ar trim pamatprincipiem. Pirmais no tiem – ekoloģiskais – nozīmē cieņu pret visu dzīvo, bet praktiski – ekotehnoloģiju pielietošanu gan saimniecībā, gan būvniecībā (pašlaik viena no ciemata būvēm veidota no velēnām, otra – no vietējiem materiāliem, to skaitā arī māla, kas tiek izmantots iekštelpu apmetumam), teritorijas dabiskās vides un tās iemītnieku saudzēšanu, ozolu kopšanu.

Otrais – tradicionālās kultūras pamatprincips nozīmē gan tautas garīgo vērtību cienīšanu un ievērošanu (piemēram, svinot latviešu Saules kalendāra svētkus), gan dažādu tradicionālo amatu pielietošanu, strādājot ar senajiem paņēmieniem un izmantojot tos arī kā iedvesmas avotu jauniem radošiem darbiem. Šobrīd ar ES programmas LEADER+ atbalstu izveidota keramikas darbnīca, kurā notiek nodarbības gan pieaugušajiem, gan bērniem, top māla suvenīri un tiek izzinātas šīs teritorijas seno iedzīvotāju – sēļu – keramikas veidošanas tradīcijas un paņēmieni. Pašlaik ar Aizkraukles rajona padomes atbalstu tiek veidotas arī veselības un tekstila darbnīcas. Šovasar ir notikušas nodarbības par ārstniecības augu vākšanu un izmantošanu. No pašu vāktām un audzētām zālēm tika gatavoti tējas maisiņi un zāļu spilventiņi labam miegam un pret locītavu sāpēm. Ar Zemgales kultūras programmas atbalstu uzsākta novadpētniecības darbnīcas izveide un pašlaik izsludināts fotokonkurss “Sēlijas dzīvība”.

Trešais princips ietver māju, mājīguma sajūtu un plašākā nozīmē – cilvēciskās vērtības, kas ir būtisks elements pagātnes gudrību un tradīciju sintēzē ar mūsdienu pieredzi un dzīves apstākļiem.

Kā viena no ekonomiskajām aktivitātēm tuvākajā nākotnē (iespējams jau 2010. gada vasarā) varētu būt nelielu tūristu grupu uzņemšana, lai iepazīstinātu cilvēkus ar vietējām dabas bagātībām un iesaistītu ciemata aktivitātēs.

Advertisements

One Response to Ekociemats “Zaķis un citi zvēri”

  1. gunita saka:

    lai jums izdodas!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: