Ekociemats “Sidrabe”

Pats jaunākais ekociematu projekts Sidrabe kopš 2007. gada tiek īstenots Jelgavas novada Lielplatones pagasta muižas kompleksā. Šeit plānots izbūvēt senlaicīga stila rindu mājas aptuveni 50 iedzīvotājiem, kuri apsaimniekos veikalus, kafejnīcas, viesu namus, kā arī amatnieku darbnīcas. Ciemata centrs, kas līdzināsies miniatūram Vecrīgas rātslaukumam, pulcēs tūristus no visas pasaules, kas šeit ieradīsies, lai apmeklētu kursus un seminārus par dziedniecību un ilgtspējīgu saimniekošanu.

7 ha lielā ciemata teritorija nav izvēlēta nejauši – netālu atrodas slavenie Pokaiņu akmens krāvumi, kuriem dziednieki piedēvē īpašas spējas. Līdz šim ciemata dalībnieki Pokaiņos organizējuši objektu izpētes un apzināšanas darbus, bet nākotnē paredzēts teritoriju pasargāt no vandālisma, sakopt un aktīvi popularizēt Latvijā un ārvalstīs. Šim nolūkam kopā ar dziednieci Ilzi Jansoni un viņas domubiedriem šobrīd ir nodibināts fonds „Pokaiņi”, bet turpinās darbs pie ciemata vīzijas izstrādes un tiek meklētas finanšu piesaistes iespējas. Projektā šobrīd ir iesaistījusies arī ekoarhitekte Ausma Skujiņa un citi pazīstami cilvēki. Ciemata ieceres atbalsta arī vietējie iedzīvotāji un pašvaldība, bet organizatori ļoti cer arī uz valsts atbalstu.

Sidrabes ekociemata aktīvistus vieno arī veselīga dzīves veida filozofija, tāpēc nolemts pievienoties starptautiskajai organizācijai IOGT, nodibinot nodaļu Latvijā “Livonia Grail Templars“. Arī šīs nodaļas mērķos iekļauta Pokaiņu sistēmas un Ķeveles avotu aizsargāšana no izpostīšanas. Līdz ar to ekociemats nākotnē būs viens no templiešu organizācijas parkiem, kur notikšot jauniešu nometnes un semināri.

Sidrabes ekociematā visus būtiskos jautājumus lemj kopsapulcēs. Lai atvieglotu ikdienas komunikāciju, aktīvi izmanto arī telefona un interneta sniegtās iespējas (Skype, konferences, blogi utt.). Drīzumā iecerēts izveidot e-veikalu vietējās produkcijas tirdzniecībai, bet ar mājas lapas un video-blogu starpniecību piesaistīt ārvalstu tūristus. Lai gan ciemata projektā liela nozīme pievērsta individuālajai un kopējai uzņēmējdarbībai, kopienas idejas pamatā tomēr ir vēlme atjaunot cilvēciskas attiecības starp dalībniekiem, sniegt garīgo un līdz ar to fizisko veselību apkārtējai sabiedrībai un iedzīvināt piemirstās vērtības.

Dalībnieku nacionālajai, reliģiskajai vai ideoloģiskajai piederībai Sidrabē nav ierobežojumu, bet šie faktori nedrīkst traucēt pārējiem iedzīvotājiem, jo par galvenajām vērtībām te uzskata dažādību un toleranci jeb prasmi uzklausīt. Ciemata kultūras dzīvē šobrīd lielu nozīmi pievērš seno latviešu vērtību un tradīciju iedzīvināšanai, kas izpaužas arī aktīvā gadskārtu svētku svinēšanā. Taču iesaistoties citu tautību un kultūru dalībniekiem, atšķirības netiks noliegtas, bet gan izmantotas dažādības veicināšanai (arī tūrisma piesaistīšanas nolūkā).

Advertisements

4 Responses to Ekociemats “Sidrabe”

 1. Gerda saka:

  Hm. Es šajā pagastā dzīvoju visu savu mūžu, bet par šādu ekociemata izveidi dzirdu pirmo reizi.
  Kāds varētu paskaidrot?

 2. Marika saka:

  Neviens vēl Gerdai nav spējīgs sniegt atbildi ?????
  laikam jau tās tikai tādas tukšas runas un skaļi vārdi par to ”eko ciematu” pie mums…. Nu nav, nav nekā…..

 3. Salvis saka:

  Mani arī neizsakāmi interesētu kāda papildus informācija par visu šo. 🙂

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: