Ekociemats “Varavīksnes”

Šī ekociemata realizācija aizsākusies 2004. gadā, kad iegādāta 15 ha liela zeme Valmieras novada Vaidavas pagastā (100 km attālumā no Rīgas). Ciemats jau ir iekļauts novada teritorijas plānojumā un šogad tam apstiprināts arī detālplānojums, saskaņā ar kuru paredzēts izveidot 6 īpašumus atbilstoši Dzimtas mājvietu koncepcijai. Pagaidām neviena dzīvojamā ēka te nav uzbūvēta, līdz ar to nav arī pastāvīgu iedzīvotāju. Projektā iesaistītās trīs ģimenes cenšas atvēlēt nedēļas nogales un brīvdienas, lai stādītu dārzus un iekoptu teritoriju.
Topošie iedzīvotāji par mērķi izvirzījuši ne tikai savu dzimtas māju izveidi, bet arī radošā jaunatnes centra izveidošanu, kurā bērniem būtu iespēja izjust ciešu saikni ar dabu un kurā ar laiku varētu notikt arī rehabilitācija un atveseļošanās bērniem ar īpašām vajadzībām (piemēram, redzes problēmām). Iedvesma šai idejai radusies no organizatoru personiskās pieredzes, pašiem plānojot un veidojot savu nākotnes dzīves telpu dabā. Viena no ģimenēm kopā ar bērniem uzbūvējusi nelielu eksperimentālu ēku, izmantojot tā saukto malkas-samana tehnoloģiju, būvniecības izejmateriālus ņemot no pašu zemes. Šobrīd tiekot domāts par pasākumiem un iespējām, kas ļautu pulcēties cilvēkiem, kuri ir gatavi iesaistīties un palīdzēt īstenot sabiedriski nozīmīgo jaunatnes centra projektu.
Varavīksnēs tic, ka dabas klātbūtne spēj dziedināt, tāpēc ciemata iedzīvotāji vēlas saglabāt un vairot dabisko vidi. Lai saimniekotu saskaņā ar apkārtējo dabu, varavīksnieši šobrīd cītīgi vēro un mācās dabisko aprišu norisi, studē ekoloģiskās celtniecības metodes, izmantojot vietējos būvmateriālus, kā arī apgūst bioloģiskās lauksaimniecības metodes. Piemēram, divi no dalībniekiem nesen apmeklējuši permakultūras speciālista Zeppa Holcera mācību semināru Austrijā, jo līdz brīdim, kad pārcelsies uz pastāvīgu dzīvi ciematā, vēlas izprast permakultūras principus tādā mērā, lai varētu sevi nodrošināt ar kvalitatīvu pārtiku, nepatērējot tās audzēšanai visu savu laiku un darbu. Arī ekoloģiskās ēku būvniecības pamatā ir vēlme panākt praktisku, ātru un finansiāli izdevīgu būvniecību, kas ļautu izbrīvētos laika un naudas resursus veltīt jaunatnes centra īstenošanai.
Varavīkšņu pārvaldīšanā iztiek bez statūtiem – kamēr iesaistītas tikai 3 ģimenes, visu var atrisināt pārrunu ceļā. Viena no galvenajām problēmām organizatoru skatījumā ir finanšu jautājumi – proti, kā nodrošināt iedzīvotājus ar pastāvīgiem ienākumiem un kā piesaistīt finanses infrastruktūras attīstīšanai. Šobrīd par kopējiem līdzekļiem ir izrakts kopējais dīķis un daļēji izbūvēts iekšējais ceļš, bet perspektīvā paredzēta atjaunojamo energoresursu iekārtu uzstādīšana, jo pieslēgšanās elektrotīklam esot ļoti neizdevīga. Tā kā ciemats atrodas Gaujas nacionālā parka teritorijā, jāatsakās arī no domas par vēja elektrostacijām, tāpēc aktīvi tiekot meklēti alternatīvi risinājumi (saules baterijas, biogāzes ģeneratori utt.).
Līdzīgi kā Dziesmās arī šeit organizatori konstatējuši, ka interesenti atņem daudz laika, kas būtu jāvelta ciemata attīstīšanai, tāpēc palīgus un domubiedrus aicina ciemos tikai uz ciemata rīkotajiem pasākumiem – dažādām talkām, ciemata dzimšanas dienu un gadskārtu svētkiem.

Izveides gads

2004. gadā iegādāta zeme (ciemata prognozējamais izveides gads – 2009)

Atrašanās vieta
rajons
pagasts
attālums no Rīgas
tuvākā pilsēta (attālums no tās)


Valmieras
Vaidavas
100 km
Valmiera (18 km)

Ciemata teritorijas platība

15 ha

Iedzīvotāji
pastāvīgie
nepastāvīgie
prognozētais iedz. skaits


vēl nedzīvo
2 ģimenes
6 ģimenes

Ciemata valoda
pamatvaloda
valodas, kurās var sazināties


krievu, latviešu
krievu, latviešu

Ēku skaits ciematā

20 (projekta stadijā)

Ciemata rīkotie pasākumi

Dzimšanas diena, talkas

Informācija tūristiem

Iepriekš obligāti jāsazinās ar kontaktpersonu!

Lai kļūtu par iedzīvotāju

Jāsazinās ar kontaktpersonu, pārbaudes laiks – 1 gads, zemes gabali tiks piedāvāti izpirkšanai

Kontaktpersona

Broņislavs Augucevičs tel 29206222

3 Comments Add yours

 1. Rasma saka:

  Sveicināti!
  Man ļoti interesētu Jūsu projekts. Gribētu kautko vairāk uzzināt.
  Ar cieņu Rasma

 2. Baiba saka:

  Mani arī ļoti interesē jūsu projekts. Vai tam notikusi kāda progresija pa šo laiku? cik maksā 1 ha zemes jūsu ciematā?

 3. Agnese saka:

  Labdien, mani interesee Jusu ciematins. Ludzu, atsutiet man info par cenam un zemes platibam, kas pieejamas. emocijaacii@inbox.lv

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s