Ekociemats “Camphill Rožkalni”

Ekociematu kustība Latvijā ienāca 1999. gadā, kad Neimaņu ģimene sāka veidot nelielu Camphill tipa ciematu savā īpašumā Valmieras novada Rencēnu pagastā, par pamatu ņemot Norvēģijā iegūtās antroposofijas zināšanas. Camphill kustības pamatprincips ir iekļaut sabiedrībā cilvēkus ar īpašām vajadzībām, jo tādējādi iespējams arī pašiem mācīties veidot harmoniskas attiecības – kopīgi strādāt, rūpēties vienam par otru, mīlēt un piedot, svinēt svētkus utt. Darbs un dzīve saskaņā ar kopienas vajadzībām un ciešā saistībā ar apkārtējo dabu veicina katra dalībnieka garīgo veselību un personīgo attīstību.

Šobrīd Rožkalnos strādā 4 darbinieki – sociālie aprūpētāji, kuri rūpējas par 6 ciemnieku (cilvēki ar garīgo atpalicību) ikdienas dzīves bagātināšanu ar amatniecības, mākslas, eiritmijas nodarbībām un daudzveidīgiem svētkiem, kā arī organizē saimnieciskos procesus – malkas gādāšanu, dažādus lauksaimniecības darbus, jaunu ēku būvniecību utt. Agrāk šeit uzturējušies pat gandrīz 20 ciemnieki, bet šobrīd diemžēl vērojama zināma stagnācija, tāpēc ekociemats aicina interesentus pievienoties!

Juridiski ekociemats pieder biedrībai “Camphill nodibinājums Rožkalni”, kas ir reģistrēta sociālo pakalpojumu reģistrā. Līdz ar to finansējums ciemnieku uzturēšanai nāk gan no viņu ģimenēm, gan no pašvaldībām, kurās agrāk dzīvojuši šie cilvēki, gan arī nedaudz no valsts. Tomēr lielā mērā ciemats ir atkarīgs no ziedojumiem un ārvalstu fondu finansējuma.

Rožkalni jau ir izpelnījušies sabiedrības uzmanību ar sasniegumiem ekoloģijas jomā. Šeit uzceltā dzīvojamā māja, saukta par Zentas Mauriņas māju, ir viena no pirmajām ekomājām Latvijā. Tā būvēta no koka karkasa, kas pildīts ar presētām salmu ķīpām, apmesta ar māla apmetumu, krāsota ar dabīgām krāsām un apjumta ar apses lubiņu jumtu. Tuvumā izveidota arī savdabīga saimniecības ūdeņu attīrīšanas sistēma, bet lauksaimniecībā plaši pielieto permakultūras un biodinamiskās lauksaimniecības principus.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s